Basic Navigation and Concepts 17/12/26
Om kursem:
Denna kurs riktar sig till nya användare i U4 och Web-klienten. Vi ger en introduktion till hur systemet är uppbyggt och hur du kan navigera och hitta rätt information.
Under kursen går vi igenom hur du kan skapa favoriter, söka och navigera i systemet. Vi tittar även på grundläggande begrepp, såsom huvudregister, begrepp, konton och konteringsregler.
Vi går också igenom hur inläsning av bokföringsfiler fungerar, hur felaktiga filer kan hanteras och hur informationen läses in i systemet.
Kursen avslutas med en introduktion till rapportering i Web-klienten, där vi går igenom hur du kan använda befintliga rapporter och skapa egna rapporter
Förkunskapskrav:
Förkunskaper inom följande områden krävs för deltagande.
- Unit4 ERP (Agresso) navigering
Vad deltagarna kommer att få:
Utöver utbildningen kommer deltagarna att erhålla:
- Ett intyg om genomförd utbildning.
Kurssammanfattning:
Kursen leds av en erfaren utbildare från Arribatec Training Centre (ATC). En Unit4 ERP utbildningsmiljö används och deltagarna erhåller en tillfällig tillgång till miljön under kursen.
Övningarna är öppna för deltagarnas fantasi, vilket gör att de kommer kunna skapa en arbetsyta som relaterar till den modul de känner sig mest bekväm med – projekt, inköp, ekonomi, HR, etc.
Basic Navigation and Concepts
Prissättning
Svenska
Betalning sker via faktura efter att registreringen är gjord. När betalningen är genomförd kommer deltagaren att få länken till sessionen.
Om du representerar ett företag och vill anmäla fler än 5 personer, kontakta oss för vårt företagserbjudande.
Anmäl dig här - Unit4 Basic Navigation and Concepts
Kommande kurser
English 🇬🇧
- 1/10 – Introduction to Web APIs + info
- 5/10 – Extension Kit Workshop + info
- 13/10 – Information Browsers + info
- 19/10 – Workspaces Workshop + info
Swedish 🇸🇪
- 13/10 – Web Enablement + info
- 15/10 – Systemadministration + info
- 20/10 – Information Browser + info
- 22/10 – Arbetsyta (Workspaces) + info
- 27 & 28/10 – Huvudbok + info
Norwegian 🇳🇴
- 20/10 – Web Enablement + info
We offer a range of standard Unit4 courses, most of which can be applied to both ERP CR and ERPx.
If you want the course to be run on your own training system with your data, this can be arranged with minimal fuss.

